SODA WORKS FESTIVAL

18 NOVEMBER - 16 DECEMBER

 
THE MASTER OF ARTS PROGRAM SOLO DANCE AUTHORSHIP AKA SODA IS CELEBRATING TEN YEARS OF EXISTENCE WITH A FESTIVAL PROGRAM THAT PRESENTS PERFORMANCE WORK FROM ITS PAST AND PRESENT STUDENTS
 
Location: Berlin Uferstudios, Tanzfabrik, ada Studio, Collegium Hungaricum.
Tickets: 20€ Festival Pass for the entire 4 weeks or 4€single tickets. Tickets available 1 hour before the show.
(SODA 2 FINAL WORKS and SODA 1 Interventions are for free).
See ticket information below. 

P R O G R A M

(To get an overview only of the SODA 2 Final Works please click on this linkSchedule SODA 2 FINAL WORKS)

installation in studio 13: the wormhole project

installation outside: DRØMMESALEN – the yurt

18. Nov

18:00, studio 13: Festival Kick Off Event & Book presentation

20:00, studio 11: “task/force” Joshua Rutter

19. Nov

20:00, studio 11: Sergiu Matis with Mila Pavicevic and N1L – Martins Rokis

21. Nov

18:00, studio 11:  “NHAKAElisabete Finger with Jorge Gonçalves, Dinis Machado and Susana Otero fo Ballet Contemporåneo do Norte

19:00 studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS TaypiMami//footnotes to myself” (dedicated to my brother Diego) Maque Pereyra 

20:00, studio 11:  Films by Rita Roberto “Rock” and Ana Monteiro (“Naturaleza Falsa / Fake Nature”) with Magarita Goméz, Sebastian Orrego, Valentina Venegas and Afonso Simões  

21:00, studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS the soft act of killing”  Agata Siniarska 

22. Nov

19:00 studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS TaypiMami//footnotes to myself” (dedicated to my brother Diego) Maque Pereyra

20:00, studio 11: Films by Rita Roberto “Rock” and Ana Monteiro (“Naturaleza Falsa / Fake Nature”) with Magarita Goméz, Sebastian Orrego, Valentina Venegas and Afonso Simões  

21:00, studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS  the soft act of killing”  Agata Siniarska 

22:00, studio 11: SODA 1 responds to Soda Final Works

23. Nov

20:00, studio 11: “Get Fucked” hosted by SODA 1

24. Nov

20:00, studio 11: “Mono EP” Andrew Kerton with Hannah Holland

25. Nov

13:00 – 17:00: meeting point studio 13 “Zombie Survival Adventure GameKeith Lim

17:00, kitchen: “It could be a community” Sonja Pregrad with Marko Gutić Mižimakov, Pavle Heidler, Elli Kuruş, Silvia Marchig, Kristina Semenova, Lea Vene

20:00, studio 11: “Messianism Of National Megalomania Issue#2 Portugal” Marcio Carvalho

26. Nov

13:00 – 17:00: meeting point studio 13  “Zombie Survival Adventure Game” Keith Lim

17:00, studio 11:  “Feedback in Action” SODA 1 

27. Nov

17:00 – 20:00, studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS  States of Transition” Janine Iten

20:00, studio 11:  “Still Moving – solo version” Jee Ae Lim

21:00, studio 14: SODA 2 FINAL WORKS “Laborlaboratory Felix Ofosu Dompreh 

28. Nov

17:00 – 20:00, studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS  States of Transition” Janine Iten

20:00, Studio 11: “the Bride” Yuebing Luo 

21:00, studio 14: SODA 2 FINAL WORKS “Laborlaboratory Felix Ofosu Dompreh 

22:00, studio 11: SODA 1 responds to Soda Final Works

29. Nov

20:00, studio 11 “shame box” Willy Prager and Iva Sveshtarova in collaboration with Emilian Gatsov, Neli Mitewa & Mira Todorova, Boriana Pandova, Georgi Florov, Atanas Temnilov, Helena Botto

30. Nov

17:00, studio 11 “Something Happens” by SODA 1

01. Dec

20:00, studio 11: “Insaciability in the case or at the same time a miracle” Joana von Mayer Trindade and Hugo Calhim Cristovão with Ana Rita Xavier, André Mendes & Francisco Pinho

02. Dec

20:00, studio 11 – “Unbearable Eloquence_Art for the unconscious brain” Ana Trincão in collaboration with Diethild Meier with David Leitão

03. Dec

19:00, studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS A Very Unique Gift” Pauline Payen 

20:00, studio 11: “Out there and in here” Sonja Pregrad and Ana Kreitmeyer with Ivana Sajko, Igor PauskaAlen Sinkauz

21:00, studio 14: SODA 2 FINAL WORKS  ƒ(being) Jan Rozman with Simone Gisela Weber, Michiyasu Furutani, Juan Felipe Amaya Gonzalez 

04. Dec

14:00 – 16:00, tanzfabrik: Body+Objects: A Productive Assemblage” (Workshop) Yuebing Luo

19:00, studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS A Very Unique Gift” Pauline Payen

20:00: Collegium Hungaricum Berlin “Small Pieces” André Uerba

21:00, studio 14: SODA 2 FINAL WORKS ƒ(being) Jan Rozman with Simone Gisela Weber, Michiyasu Furutani, Juan Felipe Amaya Gonzalez

22:00, studio 11 SODA 1 responds to Soda Final Works

05. Dec

14:00 – 16:00, tanzfabrik studio 4: Body+Objects: A Productive Assemblage” (Workshop) Yuebing Luo 

20:00, studio 11: “Of the Concrete and the Abstract pt. 2” Andrew Wass

06.Dec

19:00, tanzfabrik studio 4: “Susanne trifft Felix” Felix Marchand & Susanne Martin

20:00, studio 11: “Archipelago Archives Exhibit # 01: Dear Dead Dancer” Kiran Kumar with Nidya Shantini Manokara

07. Dec

15:00 – 20:00, tanzfabrik studio 4: Daniel Kok “Trans-Individuality” Workshop

20:00, studio 11: “Memoirs from a Pink Cloud Zoja Smutny

08. Dec

19:00, tanzfabrik studio 4: “Joint venture” Akseli Aittomäki and Cécile Bally

20:00, studio 11: “P-Dance” Ivo Serra in collaboration with Benjamin Schälike, Maria F. Scaroni, Jessy Layne Tuddenham, Constanze Schellow and Peter Pleyer

09. Dec

18:00, tanzfabrik studio 4: “Sensing in the Soft Room “ Kyla Kegler

19:00, studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS Machine of Grace” Alejandro Karasik

20:00, ada studio: “A Bit of Peace Liad Hussein Kantorowicz

21:00, studio 14: SODA 2 FINAL WORKS A Solo Together Larisa Navojec 

10. Dec

17:30, tanzfabrik studio 4: “Hosting Audiences and MonstersHelena Botto

19:00, studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS Machine of Grace” Alejandro Karasik

20:00, ada studio: “Dear Mădălina!” Mădălina Dan

21:00, studio 14: SODA 2 FINAL WORKS A Solo Together Larisa Navojec 

22:00, studio 11: SODA 1 responds to Soda Final Works

11. Dec

20:00, Studio 11: “Subjoyride” Mab Cardoso and Rodrigo Garcia Alves

12. Dec

18:00, studio 11: “Life After Masters” PINPOINT TV 

13. Dec

20:00, studio 11: “Monstrator” Helena Botto with Marc Philipp Gabriel, Joshua Rutter, Gretchen Blegen, Philipp Weinrich, Susanne Mayer, Susanne Foellmer and Julia Danila

14. Dec

20:00, studio 11: “The Reversed Alchemist” (work in progress) Ixchel Mendoza Hernández

15. Dec

18:00 – 22:00, studio 13: film by Lisa Müller-Trede

19:00, studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS Da Dad Dada” Saori Hala

20:00, studio 11: “xhe” Daniel Kok with Miho ShimizuKarol Tyminski, Lilia MestreFilastine & Nova 

21:00, studio 14: SODA 2 FINAL WORKS Material for Solometrics Yaron Maïm

16. Dec

19:00, studio 14:  SODA 2 FINAL WORKS Da Dad Dada” Saori Hala

19:00 & 21:00, studio 13: film by Lisa Müller-Trede

20:00, studio 11: “Figured” a work in progress showing from Sheena McGrandles with Annegrete Schalke

21:00, studio 14: SODA 2 FINAL WORKS Material for Solometrics Yaron Maïm

afterwards: Party tbc

* “Time” – Allison Peacock (Poster multiple, every day of the festival) 

A B O U T    S O D A

THE RIGHT MIX
Professor Rhys Martin,
Founder of the Masters in Solo/Dance/Authorship (SODA) Program at HZT
Ten years ago we started a university course for those artists who wanted to use their bodies as their prime medium of expression in order to hone their own very specific and individual response to the world.
We brought together artists, not only dancers and choreographers but anyone with a resonant interest in body-based creativity, through a two year postgraduate program that made space for individual artistic development, discussion, and debate.
We asked of them:
  • To share what made their work unique, compelling, and necessary to publish, show, and perform.
  • To open their hearts and minds through performance.
  • To show us how they are different from, but also what they had in common with, their colleagues.
  • To know what is theirs and what they have inherited from others.
  • To understand themselves through an act of community.
  • To go on a journey of discovery.
The bar was high, the limitations few. Ten years later,SODA supports individual vision within a diversity of visions.It seeks to consider the role of the artist in relation to their community,to challenge populist and market uniformity and has since established itself as one of the important international university programs for contemporary dance.

SoDA Artists: Akseli Aittomäki, Helena Botto, Marcio Carvalho, Evgenia Chetvertkova, Madalina Dan, Elisabete Finger, Michiyasu Furutani, Rodrigo García Alves, Saori Hala, Liadain Speranza Herriott, Liad Hussein Kantorowicz, Janine Iten, Alejandro Karasik, Kyla Kegler, Taylor Kendall, AndrewKerton, Mmakgosi Kgabi, Daniel Kok, Kiran Kumar, Jee-Ae Lim, Keith Lim, Yuebing Luo, Yaron Maïm, Felix Marchand, Susanne Martin, Sergiu Matis, Sheena McGrandles, Ixchel Mendoza Hernández, Ana Montero, Lisa Müller-Trede, Larisa Navojec, Felix Ofosu Dompreh, Pauline Payen, Allison Peacock, Maque Pereyra, Willy Prager, Sonja Pregrad, Rita Roberto, Jan Rozman, Joshua Rutter, IvoSerra, Agata Siniarska, Zoja Smutny, Ana Trincão, André Uerba, Joana van Mayer Trindade, Mariana Vieira,  Nicola van Straaten, Andrew Wass.

Location: Uferstudios, Tanzfabrik, ada Studio (Uferstraße 8, 13357 Berlin), Collegium Hungaricum (Dorotheenstraße 12, 10117 Berlin).

Tickets: 20€ Festival Pass for the entire 4 weeks.4€ single tickets

Ticket information:
Tickets available 1hr before the shows.
guest list: please get your tickets latest 15 min before the shows
If you have a festival pass, please go for the ticket box and get seperate tickets for the shows and also for SODA FINAL WORKS.

Festival Production Team: Rhys Martin (Head of the program), Diego Agulló (festival development / artistic research), Vera Laube (production assistant), Keith Lim (crowdfunding campaign / website), Maximilian Stelzl and Constantin Schägg (Technical Directors), Sheena McGrandles, Ric Alsopp, Joshua Rutter (festival advisers), Sabine Trautwein (Head of Administration), Pierre Becker (Graphic Design)

Thanks for supporting the Crowdfunding Campaign “SODA WORKS FOR YOU”.

Special Thanks to UdK: KKWV and Karl-Hofer-Gesellschaft, HZT, Uferstudios, ada Studio, Tanzfabrik, Lena Szirmay-Kalos and Collegium Hungaricum.